Mérő Vera konteót lát a Mandiner gyors reakciója és az országos bombariadó között: hatalmas öngól lett a vége
A cseh titkosszolgálat Oroszországot sejtette mögötte. Semmit nem értek! – írta közösségi oldalán az ellenzéki aktivista.
Tavaly már a pandémia előtti folyamatok érvényesültek a hazai gazdaság több területén, így a GDP nem csak a 2020. évi, hanem a járványt megelőző, 2019-es szintet is felülmúlta – áll a Központi Statisztikai Hivatal közleményében.
A Covid-járvány miatti korlátozások feloldása után 2021-ben a gazdaság több szegmensében érvényesülni kezdtek a pandémia előtti folyamatok – tájékoztatott a KSH. A GDP összességében 7,1 százalékkal haladta meg a 2020-as értéket, de a járvány előtti, 2019-es állapotra is rá tudott tenni 2,3 százalékot.
Vukovich Gabriella, a KSH elnöke szerint ezzel a legjelentősebb teljesítménynövekedést elérő uniós tagországok közé tartozik Magyarország. A Hivatal Magyarország 2021 című kiadványából kiderül, hogy
− annak ellenére, hogy a termelési láncok logisztikai nehézségekből fakadó akadozása, valamint a chiphiány számos ágazat kibocsátását visszafogta.
A járvány legnagyobb vesztesének a turizmus nevezhető, amely a 14 százalékos emelkedés ellenére még mindig 36 százalékkal maradt el a 2019-es szintről. Egyedül a mezőgazdaság fogta vissza a GDP-bővülést: bruttó hozzáadott értéke 2021-ben 3 százalékkal volt kevesebb, mint az azt megelőző évben.
A korlátozások feloldásával együtt járó gazdasági konjunktúra és a megugró kereslet következtében növekvő nyers- és alapanyagárak, illetve termelői és szállítási költségek az árutermelő ágazatok kibocsátási árainak jelentős emelkedését okozták. 2021-ben
Mindez a fogyasztói piacon is éreztette hatását: az infláció 2021-ben az előző évi 3,3 százalékos emelkedés után 5,1 százalékra gyorsult.
A munkaerőpiacot a vártnál kevésbé érintették a válság hatásai, köszönhetően elsősorban a széleskörű átoltottságnak. 2021 utolsó negyedévére a foglalkoztatottság rekordot döntött, összesen 4 millió 580 ezer főnek volt munkája, miközben a munkanélküliség 4,1 százalékra csökkent. Ami a kiskereskedelmet illeti: a 2021 első hónapjaiban érvényben lévő korlátozások még visszafogták az üzletek forgalmát, azt követően már – a fogyasztás bővülésével összhangban – az is stabilan növekedett.
Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba